Znajdź najlepszy domek dla ptaków do swojego ogrodu
Ponieważ naturalne miejsca lęgowe stają się coraz trudniejsze do znalezienia, nie ma lepszego momentu aby zapewnić naszym pierzastym przyjaciołom domek dla ptaków. Dobry domek dla ptaków symuluje naturalne schronienie, zapewniając prywatność, ochronę i komfort. Jednak znalezienie odpowiedniego domku dla ptaków nie jest tak proste, jak się wydaje.
Należy pamiętać, że niektóre gatunki ptaków mają preferencje co do rodzaju budek, z których będą korzystać. Dla niektórych ptaków, kierunek ustawienia domku ma znaczenie. Inne biorą pod uwagę wielkość otworu wejściowego lub przestrzeń wewnątrz domku. Niektóre gatunki mogą w ogóle nie korzystać z domków dla ptaków.
Jednak większość z nich gniazduje w domkach dla ptaków, więc warto zamontować dwa lub więcej domków dla ptaków w ogrodzie. Ten prosty przewodnik pokaże Ci, jak znaleźć odpowiednie budki lęgowe, które przyciągną ptaki do Twojego ogrodu.
Jaki jest najbardziej odpowiedni materiał do budowy domku dla ptaków?
Większość ptaków preferuje domki dla ptaków wykonane z naturalnego, niepoddanego obróbce drewna. Można malować lub barwić je od zewnątrz, ale wnętrze nie powinno być poddawane obróbce. Drewno jest ciepłe, przytulne i trwałe, co czyni je idealnym wyborem do budowy domków dla ptaków. Najlepsze rodzaje drewna do wykonania ogrodowych domków dla ptaków to:
-
Sekwoja
-
Cedr
-
Sklejka
-
Sosna
Niektóre ptaki wolą zwietrzałe drewno, więc może trzeba zostawić swój nowy domek dla ptaków na kilka miesięcy, zanim ptaki będą mogły się w nim osiedlić. Ptaki zaczynają szukać miejsca do gniazdowania wiosną. Dlatego upewnij się, że przygotujesz domek wystarczająco wcześnie, aby go przejrzeć przed rozpoczęciem sezonu.
Kolejnym materiałem, który możesz wybrać do budowy swojej budki dla ptaków, jest żywica. Materiał ten jest niezwykle trwały. Jest również odporny na korozję i wymaga bardzo małej konserwacji. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest to doskonały materiał na domki dla ptaków.
Jak wybrać odpowiedni projekt domku dla ptaków
Poza określonymi siedliskami, niektóre gatunki ptaków wymagają różnych typów przestrzeni. Niektóre ptaki jak jaskółki wolą żyć w społecznościach. Dla takich ptaków, warto rozważyć znalezienie domku podobnego do budynków wielorodzinnych.
Strzyżyki wolą mieszkać samotnie w małych domkach, podczas gdy drozdowate wybierają budki z jednym pomieszczeniem, zwykle w odległości 45 – 68 m od siebie.
Większość ptaków przydomowych może wygodnie mieszkać w zwartej budce o podstawie około 4 - 6 cali i głębokości 6 – 12 cali. W przypadku większych ptaków, takich jak sowy, dzięcioły, pustułki i karolinki, potrzebna będzie skrzynka lęgowa, która jest głębsza, wyższa i ma większą podstawę.
Jaki jest właściwy rozmiar i położenie otworu wejściowego?
Dla otworu wejściowego, średnica 1 – ¼ cala i 1 – ½ cala sprawdzi się dobrze dla większości gatunków. Ważne jest, aby upewnić się, że otwór jest odpowiedni dla wielkości gatunku docelowego. Zapobiegnie to zamieszkiwaniu domku przez inne zwierzęta. Gdy średnica otworu wejściowego jest większa niż 1 – ½ cala, jaja i pisklęta są bardziej narażone na ataki szpaków.
Jaskółki są zwykle zainteresowane budkami lęgowymi i prawdopodobnie jako pierwsze zajęłyby miejsce. Potrafią wcisnąć się nawet w najmniejsze otwory wejściowe. Tak więc, jeśli chcesz przyciągnąć inne ptaki do swojego ogrodu, rozważ zainstalowanie dwóch identycznych domków w odległości 6 metrów od siebie. Jaskółki mają zasięg terytorialny - zajmują tylko jedną budkę dla ptaków, a drugą pozostawiają innym gatunkom do zasiedlenia.
Uwagi ogólne dotyczące montażu budek dla ptaków
Teraz, gdy wiesz, jak wybrać odpowiedni domek dla ptaków dla swojego ulubionego gatunku, następnym krokiem jest wiedza, jak go zamontować. Nawet najlepszy domek może nie przyciągnąć ptaków, jeśli jest zamontowany nieprawidłowo. Musisz pamiętać o wielu czynnikach, które pomogą Ci w przygotowaniu dobrego miejsca dla ptaków.
Mechanizm montażowy
W Wielkiej Brytanii stosuje się różne typy montażu domków dla ptaków. Najczęstsze rodzaje montażu to wolnostojące, wiszące i montowane na ścianie. Niektóre ptaki wygodnie osiedlałyby się w wiszącym domku, choć inne preferują stabilne budki. Wybór odpowiedniego systemu mocowania pomoże Ci przyciągnąć odpowiednie gatunki ptaków.
Umiejscowienie
Domek powinien znajdować się w odosobnionym miejscu, z dala od pobliskich wanienek dla ptaków i karmników, gdzie zakłócenia ze strony innych ptaków mogą mieć wpływ na składanie jaj. Umieszczenie domku w bardziej ustronnym miejscu pomaga zamaskować go i chronić ptaki przed drapieżnikami. Pobliskie drzewa zapewnią dorosłym ptakom miejsce do wylęgu i czuwania nad rodziną. Jednak niektóre ptaki preferują domki w bardziej otwartych miejscach.
Wysokość
Gatunki ptaków mają różne preferencje co do wysokości gniazda. Niektóre z przykładów to płomykówki (2 -8 m), zięby (2 – 3 m), jaskółki (3 – 5 m), sikorki (2 – 5 m), karolinki (2 -9 m), dzięcioły (3 – 6 m) i strzyżyki (2 – 3 m). Pamiętaj o bezpiecznym montażu budek lęgowych, nawet jeśli wysokość nie jest dogodna dla ptaków.
Czyszczenie i monitorowanie
Niezależnie od gatunków korzystających z domku dla ptaków, należy regularnie sprawdzać domek w celu czyszczenia. W razie potrzeby sprawdzić również postęp wylęgów.
Chcesz przyciągnąć więcej ptaków do swojego ogrodu? Przejrzyj naszą kolekcję, aby znaleźć najlepszy domek dla ptaków